Mikor elkezdtem szövést tanulni, az elsők között ismerkedtem meg a szalagszövés technikájával. Maga a szádfa egy nagyon egyszerű segédeszköz. Az enyém alakra egy kisméretű vágódeszkára hasonlít, ezért könnyen elkészíthető, de a guzsalyasbolt oldalán az alábbi is könnyen beszerezhető:
Nagyon szerettem ezt a technikát tanulni, mert rövid időn belül látványos eredményt lehetett elérni. Épp ezért nagyon jó szolgálatot tesz gyerekfoglalkozások alkalmával.
Szalagszövés közben két dologra kell nagyon odafigyelni:
1. mindig tarts d feszesen a fonalat
2. figyelj a szélekre, hogy ne húzd be túl szorosan, mert hullámos lesz. Az pedig nagyon el tudja rontani a végeredményt, akár milyen szép is a minta.
Fűzz minden lyukba, és minden sávba egy-egy fonalat. Először próbáld ki két szín váltakozásával. Az egyik végét kösd össze és erősítsd fel például a kilincsre, vagy derékmagasságban kösd egy fix helyre.
Fésüld ki a szálakat – persze úgy, hogy a szádfa benne maradjon – és a másik végét is kösd össze. Ezt a derekadra erősítsd.
Az egyik színt válaszd a szövéshez és kösd a derekad felöli csomóra. Ha elég szorosan szősz, akkor ez a szín nem fog a szövetben meglátszani, csak a széleken. Szövés közben a szádfát fel-alá mozgasd. Ezt úgy értem, hogy a szádnyílásba befűzöd a fonalat, majd a szádfát felemeled. Ismét befűzöd a fonalat, majd a szádfát leengeded. Így tudsz a szádnyílások között váltani, ez hozza létre a szövetet.
Hangsúlyozom, figyelj a szélekre. Tapasztald ki, milyen erősséggel kell meghúzni a fonalat ahhoz, hogy a szélek egyenletesek legyenek, a szövet közepén pedig ne látszódjon ki a vetülékfonal (amit beszősz).
Ha már megy, akkor bátran próbálkozz különböző mintákkal.
Ehhez a szádfába befűzött fonalszínekkel játszhatsz.
Készíthetsz parisznyapántot, övet, csomagoláshoz szalagot stb. Amit csak szeretnél…
Pár inspiráló kép:
Így készítsd:
Ezzel a mintával:
Szélesebb szádfával már ilyet is készíthetsz:
Eggyel magasabb szintre léphetsz, ha a kártyaszövést használod. Ez már egy fokkal bonyolultabb, mert nem 2, hanem 4 szádnyílást használsz, és azt is terv szerinti sorrendbe nyithatod. Így sokkal összetettebb, bonyolultabb mintákat is létrehozhatsz.
Íme ehhez is pár inspiráló kép:
Forrás: képekre kattintva